2 Saatlik Şarjla 1000 km Gidecek

Lotus ve Samsung şirketlerinin iş ortaklığıyla 2011 yılı itibariyle geliştirilmeye başlanan Proton elektrikli araçların Malezya üretim tesislerinde testleri tamamlandı ve seçilen pilot bölgelerdeki devlet kurumlarında denenen iki yeni model seri üretime geçme aşamasında.

Otomotiv ve elektronik sektörlerinin öncü kuruluşlarından olan Lotus ve Samsung, Proton’un Exora ve Saga modellerine ileri düzey mühendislik uygulamaları ekleyerek elektrikli araç pazarında en uzun menzile sahip iki araç ortaya çıkardılar.

Exora Reev ve Saga EV adı verilen bu iki yeni elektrikli otomobilde alışılagelmiş hibrit araçlardan farklı olarak 400 cc gücünde lityum iyon pilleri besleyen bir jeneratör bulunuyor. Otomobil hareket halindeyken bile mevcut pilleri şarj eden jeneratör, aracın daha uzun menzile ulaşmasını sağlıyor.

Geleneksel bir priz üzerinden şarj edilebilen Proton Saga EV ve Proton Exora Reev, 15 kwh lityum iyon polimer pillere sahip. Saga EV 110 km/h maksimum hıza 12 saniye içinde ulaşabiliyor. Proton Exora Reev ise max 140 km/h hıza çıkabiliyor. Proton Exora Reev MPV sınıfında full şarjla 1.000 km menzile sahip tek araç. Proton’un elektrikli bu iki yeni modelinde de hızlı şarj özelliği mevcut ve hızlı şarj süreleri pazardaki diğer elektrikli araçlara göre de oldukça kısa.

Proton 2011 yılı elektrikli araç projesiyle dünyadaki öncü otomobil üreticileri arasına girmeyi başardı. Bu sektörde başı çekmeyi planlayan Proton, üretim yaptığı kendi ülkesi Malezya’da şarj istasyonlarını kurma çalışmalarına da hız kattı. 2012 yılında Hindistan pazarına ilk elektrikli araç sevkiyatlarına başlamayı planlayan Proton yine 2012 yılında Türkiye pazarı içinde çalışmaları sürdürüyor.

2012 yılının 2. yarısında Proton Exora modelini Türkiye pazarında satışa sunacak olan Türkiye distribütörü Ulu Motor yetkilileri Proton elektrikli araçları pazara sunmak için de yoğun çalışmaları sürdürdüklerini ifade ettiler.

Bu konularıda İnceleyebilirsin