Pirelli, İsim Sponsoru Olduğu İtalya’daki İkinci Yarışta ‘Prestij’ Vurgusu Yapacak

296
CIRCUIT DE BARCELONA-CATALUNYA, SPAIN - FEBRUARY 27: Sebastian Vettel, Ferrari SF1000 during the Barcelona February testing II at Circuit de Barcelona-Catalunya on February 27, 2020 in Circuit de Barcelona-Catalunya, Spain. (Photo by Glenn Dunbar / LAT Images)

LASTİKLERİ SEÇME NEDENLERİ

  • İtalya’daki ikinci yarış için bir kez daha Pirelli’nin Formula 1 lastik serisinin ortasından hamurlar önerildi. Pirelli, İmola yarışı için C2 hamurlu P Zero Beyaz sert, C3 hamurlu P Zero Sarı orta ve C4 hamurlu P Zero Kırmızı yumuşak lastikleri seçti. Bu hamurların daha önce kullanıldığı sezonun ilk yarışı olan Bahreyn’de farklı stratejiler tercih edildi.
  • Bu seçimler, yaklaşık altı ay önce gerçekleşen İmola yarışıyla aynı olmakla birlikte bu yıl lastik yapısının değişmesi sayesinde dayanıklılık artıyor ve daha düşük basınç kullanımıyla aşırı ısınmaya daha fazla direnç sağlanıyor. Sadece bir 90 dakikalık antrenmanla koşulan 2020 yarışından sonra bu yıl İmola’da birer saatlik üç serbest antrenman seansı olacak.
  • C2, C3 ve C4 lastikleri çeşitli yetkinliklerinden ötürü seçildi. Bu lastikler, İmola pistinin değişken özelliklerine ve ilkbahar mevsiminde görülebilen farklı hava koşullarına iyi uyum gösteriyor. Zira bu yıl Avrupa sezonu son senelere kıyasla daha erken başlıyor.

PİST ÖZELLİKLERİ 

  • Imola, klasik bir pist olarak değişik virajlar ve hızlar içeren karma yapısıyla bir otomobilin performansını her açıdan test ederek büyük bir teknik zorluk sunuyor. Pistte 2006 yılından bu yana sadece bir kez F1 yarışının hem geçen yıl hem de geç sonbahar koşullarında gerçekleşmiş olmasından dolayı takımların yararlanabilecekleri fazla veri bulunmuyor.
  • Yer yer oldukça dar olan pist, geçiş anlamında da zorluklar yaratıyor ve stratejinin önemini vurguluyor. Geçen yıl, strateji yarışın sonlarına doğru giren güvenlik aracından (ve başlarındaki sanal güvenlik aracından) etkilenmişti. Orta ile başlayan Lewis Hamilton, üç hamuru da kullanarak yarışı kazanmıştı. Güvenlik aracı olmasa pilotların çoğu muhtemelen tek pit stop stratejisini seçecekti. İmola’da pit stopların yaklaşık 25 saniye sürmesi de zaman kaybı olarak görüldüğü için tek pit stop stratejisi tercih ediliyor.
  • Geçen yıl Grand Prix öncesi yenilenmesine rağmen, saatin ters yönünde koşulan İmola pistinin yüzeyi hâlâ oldukça engebeli; bazı büyük bordürlerin de olduğu dikkate alındığında otomobillere ve pilotlara çok iş düşüyor.
  • İmola’da hafta sonunda destek yarışları olmayacak. Bunun tek istisnası olarak Formula 3’ün bir kademe altındaki tek pilotlu uluslararası yarışlara giden ilk basamak niteliğindeki “Formula Regional by Alpine” yarışı koşulacak. Yüzeyde fazla kauçuk birikimi olmayacağı için bu durum F1 açısından pistin evrimini etkileyecek. Pirelli’nin tek resmi lastik tedarikçisi olduğu Formula Regional yarışında her hafta sonu için aynı özellikli ikişer set olmak üzere düz yarış lastikleri ve ıslak lastikler sağlanacak. Bu yepyeni serinin ilk turu İmola’da koşulacak.

MARIO ISOLA – F1 VE OTOMOBİL SPORLARI DİREKTÖRÜ 

“Bahreyn’deki heyecanlı başlangıcın ardından Imola için de bire bir aynı lastikleri öneriyoruz. Çok farklı özelliklere sahip olan Imola pistini isim sponsoru olarak ziyaret edeceğimiz ve ‘Made in Italy’ prestijini dünyaya göstermeye yardımcı olacağımız için heyecanlıyız. Imola’daki son yarış sadece altı ay önce gerçekleşmiş olmasına rağmen Nisan’daki koşullar Kasım ayına kıyasla farklı olacaktır. Elbette, lastik yapısı da değişti. Buradaki son yarışta olduğu gibi takımların yine tek pit stop stratejisini tercih etmesini bekliyoruz. Pit stoplarda kaybedilen zaman ve geçişlerin nispeten zor olması da bu tercihi destekliyor. Güvenlik aracı geçen yıl büyük fark yaratmıştı; bu nedenle Avrupa’ya döndüğümüz hafta sonuna yaklaşırken akıllarda pek çok soru var.”

 

MİNİMUM BAŞLANGIÇ BASINÇLARI (düz yarış lastikleri) EOS EĞİM LİMİTİ 
21.0 psi (ön) |

19.0 psi (arka)

-3.50° (ön) |

-2.00° (arka)

 

DİĞER PIRELLI HABERLERİ 

  • Formula 3, sezonun ilk testini bir süre önce Avusturya’daki Red Bull Ring pistinde tamamlarken MP Motorsport takımından Alpine junior pilot Caio Collet en hızlı zamanı yaparak F3 tur rekorunu kırdı. 10 takım iki gün boyunca sadece Pirelli’nin orta hamurunu kullandı. Sezon, gelecek ay Barcelona’da başlayacak.
  • GT World Challenge Europe yarışının ilk etabı ise bu hafta sonu Pirelli’nin evindeki pistlerden biri olan ve geleneksel olarak sezonu açan Monza’da koşulacak. Ana yarış olan GT3 sınıfından destekleyici yarışlar GT2, GT4 ve Lamborghini Super Trofeo’ya kadar tüm kategorilerin lastiklerini Pirelli sağlayacak. Geçen ay Paul Ricard pistindeki sezon öncesi testlerde Mercedes pilotları Jules Gounon, Daniel Juncadella ve Raffaele Marcielloen iyi GT3 zamanlarını yaptı.
  • Yarışın ardından İmola’da kalacak olan Mercedes, Salı ve Çarşamba günleri 2022 yılının 18 inç prototip slick yarış lastiklerini test edecek. Jerez ve Bahreyn’deki iki slick yarış lastiği testi ve Jerez’de bir ıslak lastik testinden sonra yılın dördüncü geliştirme testi İmola’da gerçekleşecek.

Pirelli 2021 otomobil sporları hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz Medya Kılavuzunu şu linke tıklayarak indirebilirsiniz: 2021 Pirelli Medya Kılavuzu