Otellerde Mobil HEPA filtreli cihazların kullanımı zorunlu hale getirildi

104

Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda alınan koronavirüs önlemlerine yenileri eklendi. İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilen ek önlemler kapsamında, havalandırma/klima sistemi bulunmayan konaklama tesislerinin kapalı genel mahallerinde, mahallin metreküpüne uygun sayıda ve güçte mobil HEPA filtreler kullanılacak.

Koronavirüs salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla belirlenen kurallar ve önlemler doğrultusunda, koronavirüs tedbirleri genelgesine ek  önlemler eklendi.

“Konaklama Tesislerinde Uygulanacak Standartlar ve Tedbirler” konulu genelgenin; “Temizlik ve Hijyen” başlıklı bölümünün sonuna eklenen “havalandırma/klima sistemi bulunmayan konaklama tesislerinin kapalı genel mahallerinde, mahallin metreküpüne uygun sayıda ve güçte mobil HEPA filtreler kullanılacak, bakımları düzenli olarak yapılacak ve filtreleri sık sık değiştirilecektir” maddesi ile otellerde HEPA filtreli “Temiz Hava Dolapları” kullanımı zorunlu hale getirildi. Ayrıca, Güvenli Turizm Sertifikasyon Kriterleri’ne dâhil olan bu madde ile Güvenli Turizm Sertifikası almak isteyen veya sertifika sahibi olan kuruşların da bu kriteri yerine getirmesi gerekiyor.

“Özellikle kış otellerinde mobil HEPA filtreler acil olarak kullanılmaya başlanmalı”

Bomaksan Genel Müdürü R. Bora Boysan, alınan yeni karar hakkında şunları söyledi: “İçişleri Bakanlığımızın yayınladığı ek önlemler, toplum sağlığının korunması açısından kritik önem taşıyor. Özellikle şu anda kış otellerinde kapalı alanlarda daha fazla vakit geçiriyoruz. Yaşadığımız salgın döneminde hava yolu ile bulaşan virüs vb. zararlı patojenlerin soluduğumuz havadan etkin şekilde uzaklaştırılması için havalandırma yapılamayan mekânlarda mobil HEPA filtrelerin kullanımının en etkili ve en hızlı çözüm olduğunu düşünüyoruz.  Mümkün olan en üst düzeyde önlem alabilmek adına da yeterli güçte ve sayıda H14 sınıfı HEPA filtreli Temiz Hava Dolaplarımız ön plana çıkmaktadır. Çünkü H14 sınıfı HEPA filtreler, koronavirüs gibi çok çok küçük boyutlardaki partiküller ve buna benzer nano boyutlu birçok partikülü yakalayabilecek liflere sahiptir” dedi.

3 kademeli filtrasyon sistemi sürekli olarak temiz hava sağlıyor

Enfekte bir insanın bulunduğu ortamdaki havalandırma sisteminin yetersiz olması durumunda, havada belirli bir süre asılı kalan koronavirüsün hızlı bir şekilde bulaşabildiğine dikkat çeken R. Bora Boysan, “Bomaksan olarak toplum sağlığını korumak için pandemi dönemi Ar-Ge çalışmalarımız sonucunda H14 sınıfı HEPA filtreli portatif temiz hava dolapları ürettik. Bulaş riskini minimize etmek amacıyla geliştirdiğimiz BOA AIR temiz hava dolapları, sınıfının en yoğun aktif karbon filtresi ile VOC’leri ve kötü kokuları filtrelerken, H14 sınıfı HEPA filtreler ile de virüs, bakteri gibi mikroorganizmalar ile PM2.5 partikülleri içerisinde hapsederek sürekli olarak temiz hava sağlıyor. BOA AIR, 3 kademeli filtrasyon sistemi ile virüs, bakteri gibi mikroorganizmalar ile 1 mikron altı partikülleri bile yüzde 99,995 verimlilikte yakalıyor. Bu sayede hava kirliliğinin sebep olduğu ve hava yoluyla bulaşısı artan hastalıkların da önüne geçilmesine imkân sağlıyor” dedi.